Our range of products include 10lpm centrifugal oil cleaner, 40hp centrifugal oil treatment unit, 790kw centrifugal oil filtration machine, 0.78kw centrifugal oil filter machine, 500lph furnace oil centrifugal filtration machine and 550lph centrifugal oil filter machine.





₹ 88000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Minimac Systems |
| Voltage | 430 V |
| Weight | 10 Kg |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Total Flow Rate | 10LPM |
10LPM Centrifugal Oil Cleaner is a highly efficient oil filtration system designed to clean and purify used or contaminated oils by using centrifugal force.



₹ 210000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity(LPH) | 1000 |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | SS |
| Voltage | 430 V |
| Frequency | 50Hz |
| Phase Type | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 40HP |
40HP Centrifugal Oil Treatment Unit is a powerful and highly efficient oil filtration system designed to purify and regenerate industrial oils, including hydraulic oil, transformer oil, lubricating oil, and gear oil



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Motor Power | 26HP |
| Voltage | 415V |
| Flow Rate | 180LPM |
| Material | MS |
| Filter stage | Single Stage |
| Wattage | 790kW |




₹ 600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Voltage | 430 V |
| Working Pressure | 10 Bar |
| Brand | Minimac Systems |
| Warranty | 12 Months |
| Wattage | 0.78kW |



₹ 190000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Brand | Minimac Systems |
| Motor Power | 25HP |
| Flow Rate | 500LPH |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Used To Remove Contaminants And Debris From Oil |



₹ 190000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type Of Machine | Automatic |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Motor Power | 25HP |
| Flow Rate | 550LPH |




₹ 175000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Working Pressure | 10 Bar |
| Brand | Minimac Systems |
| Motor Power | 25HP |
| Flow Rate | 350LPH |
| Usage | Used To Remove Contaminants And Debris From Oil |




₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Rectangular |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Flow Rate | 450LPH |
₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 25HP |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow rate | 400LPH |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 185000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 25HP |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 500LPH |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 165000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 25HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 250LPH |
250 LPH Furnace Oil Centrifugal Filtration Machine is designed specifically for filtering and purifying furnace oil used in industrial and heating applications.




₹ 170000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Working Pressure | 10 Bar |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 300LPH |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 110000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Minimac |
| Type | Separator Machine |
| Model Name/Number | CSP Series |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material Grade | SS304 |
| Working Pressure | 12 Bar |
| Flow Rate | 250LPH |




₹ 102000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Brand | Used To Separate Oil From Containments |
| Voltage | 415 V |
| Flow Rate | 850 LPH |
| Frequency | 50 Hz |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India











