Our product range includes a wide range of 2kw lube oil cleaning machine, 1.25kw lube flushing oil system, 2500lpm lube oil flushing machine, 2560lph industrial pipe cleaning system, 1.26kw high pressure oil flushing machine and 1000kva oil flushing unit.





₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 6L |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Wattage | 2kW |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage | Used To Remove Contaminants From Oil |
2kW Lube Oil Cleaning Machine is a specialized equipment used to purify and restore the quality of lubricating oil, primarily in industrial and marine applications.




₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 12000LPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Material | SS |
| Voltage | 380 V |
| Wattage | 1.25kW |
1.25 kW Lube Flushing Oil System is a specialized system designed to flush and clean lubrication oil circuits in industrial machinery, engines, turbines, compressors, and other mechanical systems.




₹ 950000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 380 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 2500LPM |
| Brand | Minimac |



₹ 400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automatic Grade | Automatic |
| Cleaning Method | Ultrasonic Cleaning |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 2560LPH |




₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Capacity | 1700ltr/Hr |
| Warrenty | 12 Months |
| Brand | Minimac Systems |
| Wattage | 1.26kW |
| Usage | To Continuously Provide Cool, Clean Oil To The Bearings And Gear |



₹ 700000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 1000kVA |
| Material | SS |
| Flow | 600LPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 5600LPM |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Motor Power | 26HP |



₹ 505000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Capacity | 600LPH |
| Voltage | 500kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Power | 25HP |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 25LPM |
| Brand | Minimac Systems |




₹ 192000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Type | Single Flush |
| Brand Name | Minimac Systems |
| Flow Rate | 1950LPM |



₹ 520000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 500 LPH |
| Warranty | 1 Year |
| Material | SS |
| Voltage | 600kVA |
| Frequency | 50 Hz |
600 kVA Oil Filtration Plant is a large-scale industrial system designed for the filtration and purification of insulating oils used in transformers, electrical equipment, and other machinery.



₹ 280000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 20LPM |
| Brand | Minimac Systems |



₹ 200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Flow Rate | 2250LPH |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Minimac Systems |
2250LPH Hydraulic Pipeline Flushing Machine is a specialized equipment designed for flushing hydraulic pipelines and systems to ensure they are free from contaminants and debris




₹ 190000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 1900LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Voltage | 240 V |
1900LPH Oil Flushing Unit is a high-performance piece of equipment used to clean and flush oils in hydraulic and lubrication systems.



₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 30LPM |
| Brand | Minimac Systems |



₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 35LPM |
| Brand | Minimac Systems |



₹ 2000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow | 400LPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Used To Clean And Flush Oil Systems |




₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Flushing System |
| Packing Type | Wooden Box |
| Brand | Minimac Systems |
| Wattage | 400kW |



₹ 12500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Service Location | Pan India |
| Capacity | 6000LPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Wattage | 390kW |




₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 500L |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 700000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Oil Type | Hydraulic Oil |
| Viscosity | 20W40 |
| Material | SS |
| Flow Rate | 80LPM |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Minimac |



₹ 3800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Oil Type | Hydraulic Oil |
| Viscosity | 15W40 |
| Material | SS |
| Flow Rate | 550LPM |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Minimac |



₹ 1800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Capacity | 2500LPM |
| Model Name/Number | FS-500 |
| Electrical Power | 3 Phase |
| Voltage | 380 V |
| Motor Power | 12.5HP |


₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 5800LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Voltage | 550kVA |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Capacity | 3000LPH |
| Usage/Application | Used In Process Plants |
| Automation Grade | Automatic |
| Wattage | 360kW |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 880000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Service Location | Pune |
| Flow rate | 650LPM |
| Material | SS |
| Voltage | 380 V |
| Wattage | 450kW |
| Usage | Used To Clean And Flush Industrial Oil Systems |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India
























