Leading Manufacturer of 12550lph oil flushing machine, high pressure oil cleaning service, oil decontamination service, opti pure oil filtration service, clean flow onsite oil filtration service and centrifugal hydraulic oil filtration service from Pune.




₹ 410000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 380 V |
| Material | MS |
| Frequency | 60 Hz |
| Flow Rate | 12550LPH |
| Brand | Minimac Systems |



Get Latest Price
| Brand | Minimac Systems |
| Material | SS/MS |
| Warranty | 12 Months |
| Capacity | Cuustomisable |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Brand | Minimac Systems |
| Service Type | Decontamination Service |
| Service Mode | Online/ Offline |
| Service Location | Pan India |
| Service Duration | 5 Days |
| Payment Mode | Online/ Offline |
| Features | Efficient Contaminant Removal |




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Day |
| Service Location | Pan India |
| Brand | Minimac Sytems |
| Service Type | Oil Filtration Service |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 5 Days |
| Payment Mode | Online/ Offline |
| Features | Containment Removal |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Day |
| Service Location/City | All over India |
| Service Type | Oil Filtration Service |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 5 Days |
| Payment Mode | Online/ Offline |
| Features | Efficient Contaminant Removal |



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Day |
| Brand | Minimac Systems |
| Service Type | Oil Filtration Service |
| Service Mode | Offline |
| Service Location | Pan India |
| Service Duration | 5 Days |
| Payment Mode | Online/ Offline |
| Features | Efficient Contaminant Removal |



₹ 420000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 15HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 13600LPH |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |



₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filtration Rating | 0.1 Micron |
| Flow | 590LPH |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pressure | 15 Bar |
| Product Type | Oil Filter Machine |
| Brand | Minimac |




₹ 440000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Maintain Moisture | Yes |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow rate | 1450LPH |
| Frequency | 50 Hz |
| Oil Type | Gear Oil |
1450 LPH Gear Oil Filtration System is a specialized piece of equipment designed to clean and purify gear oil in industrial applications.


₹ 510000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow | 17500LPH |
| Phase | 3 Phase |
| Working Pressure | 14 Bar |
| Frequency | 50 Hz |
17500 LPH Oil Flushing Unit is a specialized piece of equipment used primarily in industrial applications to clean and flush oil systems, ensuring that the machinery or equipment operates efficiently and reliably



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Minimac Systems |
| Warranty | 1 Year |
| Flow Rate | 17400LPH |
| Oil Type | Gear Oil |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
17400LPH Gear Oil Filtration System is a high-performance, high-capacity filtration solution specifically designed for the purification of gear oils used in industrial and heavy-duty applications. With a filtration capacity of 17,400 liters per hour (LPH)



₹ 3000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Supply | 240 V |
| Pressure | 15 Bar |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | SS |
| Warrenty | 12 Months |
| Flow rate | 1600LPM |
| Is It Hydraulic | Yes |


₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Service Location | Pune |
| Material | SS |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 15 Days |
| Payment Mode | Online |
| Features | Efficient Contaminant Removal |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India











