Manufacturer of a wide range of products which include 8.5inch lube oil filter, 2.5micron lube oil filter, 4inch oil filter element, 4micron filter cartridge, 5micron filtration cartridges and 3inch filter cartridge elements.




₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Filter Medium Material | Metal |
| Filter Type | Lube Oil Filter |
| Material | Polyester |
| Color | Silver |
| Brand | Minimac |
| Size | 8.5Inch |
| Usage/Application | To Remove Impurities And Contaminants From The Lubricating Oil In Engines |
8.5Inch lube oil filter is a type of oil filter designed to remove contaminants from engine oil, ensuring that the oil remains clean and effective for lubrication



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Two Wheeler |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Material | Carbon Steel |
| Product Customization | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Filter Replacements for an existing filter housings present on the equipment are extremely important for the reliability and longevity of the lubrication system.
Normally the plant professionals stick to OEM brands for filter replacements, however there are multiple reasons when one might have to look out for alternatives:
Minimac offers filter replacements for almost all types of filters used in lubrication systems of power plants, refineries, oil & gas complexes, cement plants, steel plants, metal plants, paper mills, fertilizer and chemical plants, etc.



₹ 8000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 40 Piece |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Used To Remove Contaminants From Hydraulic Oil |
| Thickness Mm | 5mm |
| Filter Type | Synthetic Filter |
| Brand | Minimac |
| Efficiency | 99.9% |
| Working Pressure | 12 Bar |
| Operating Temperature | 20 Degree C |
A 4Inch Oil Filter Element is a critical component used in oil filtration systems for removing contaminants, dirt, and debris from oils in machinery, engines, and hydraulic systems.



₹ 8500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Length | 30 Inch |
| Diameter | 2 Inch |
| Applications | Water Treatment |
| Maximum Operating Temperature | 82 Deg. C |
| Brand | Minimac Systems |
| Micron Rating | 4Micron |
4Micron Filter Cartridge is a type of filter used in various systems to remove contaminants from fluids



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Length | 10 Inch |
| Usage/Application | Water Purification |
| Micron Ratings | 5 micron |
| Diameter | 2.5 Inch |
| Maximum Operating Temperature | 80 Deg. C |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | MS |
5Micron Filtration Cartridges are used to filter out particles that are 5 microns (µm) or larger, and they are commonly employed in a wide range of applications, including water filtration,



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 3 Inch |
| Packaging | Box |
| Brand | Minimac |
| Element Type | Wire Mesh /Screen |



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Air Filter |
| Length | 10 inch |
| Element Type | Cartridge |
| Box | Wooden Box |
| Micron Rating | 3 Micron |
3Micron Replacement Filter Element Is Designed To Replace Or Upgrade The Filtration System In Various Devices



₹ 8700 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 40 Piece |
| Material | Polypropylene |
| Brand | Minimac |
| Diameter | 5.5Inch |
| Maximum Pressure | 20 Bar |
| Usage/Application | To Filter Contaminants From The Operating Fluid |
| Filter Type | Oil Filter |
| Efficiency | 99.9% |
5.5Inch Return Line Oil Filter is a type of hydraulic or oil filter specifically designed to filter out contaminants from the fluid



₹ 20000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Length | 10 Inch |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 2 Inch |
| Applications | Hydraulic Filter Housing |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |



₹ 9600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Outer Diameter | 7.5Inch |
| Brand | Minimac |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 5mm |
| Type | Oil Filter |
7.5Inch Industrial Lube Oil Filter Element is a specialized filtration component designed to maintain clean lubrication in industrial machinery



₹ 9000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 40 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Type | Oil Filter |
| Colour | Silver |
| Diameter | 6Inch |
6Inch Hydraulic Filter Elements a crucial component in hydraulic filtration systems. It is designed to filter out contaminants from hydraulic fluids



₹ 9500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Remove Contaminants From Hydraulic Fluid |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Diameter | 7Inch |
| Filter Type | Oil Filter |
| Filtration Rating | 0.1 Micron |
| Dimension (LxWxH) | 65 mm x 65 mm x 215 mm |
| Working pressure | 210 Bar |
7Inch Hydraulic Filter Element is a filtration component designed to remove contaminants from hydraulic fluids



₹ 9200 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Polyester |
| Brand | Minimac |
| Diameter | 6.5Inch |
| Maximum Pressure | 200Bar |
| Usage/Application | Used To Remove Contaminants From Hydraulic Fluid |
| Packaging Type | Box |
6.5Inch Return Line Hydraulic Filter is a specific type of hydraulic filter used in hydraulic systems to filter out contaminants from the fluid



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Filter Type | Flushing Filter |
| Usage/Application | Remove Contaminants And Debris From Hydraulic Systems |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Color | Blue |
| Micron Rating | 4.5Micron |
| Material | Fiber |
| Filter Media | Glass Fiber |



₹ 8500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Fiber |
| Filter Type | Oil Filter |
| Filter Media | Synthetic Fiber |
| Usage/Application | Removes Impurities And Contaminants From An Engine's Lubricating Oil |
| Brand | Minimac |
| Outer Diameter | 5Inch |
| Warranty Required | 1 Year |
5Inch Fleetguard Lube Oil Filteris a high-performance, heavy-duty filter designed to provide superior protection for engines and equipment.



₹ 8200 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Remove Contaminants From Hydraulic Fluids In A Variety Of Applications |
| Brand | Minimac |
| Diameter | 4.5Inch |
| Filter Type | Oil Filter |
| Filtration Rating | 149Micron |
| Temperature | 20 Degree C |
| Product Type | Filter Element |
4.5Inch Hydraulic Lube Oil Filters are high-performance, heavy-duty filters designed to provide superior protection for hydraulic systems



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Type | Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Color | Transparent |
| Finish | High Gloss |
| Usage/Application | Metal |
| Packaging Type | Drum |
| Country of Origin | Made in India |
Filter Replacements for an existing filter housings present on the equipment are extremely important for the reliability and longevity of the lubrication system.
Normally the plant professionals stick to OEM brands for filter replacements, however there are multiple reasons when one might have to look out for alternatives:
Minimac offers filter replacements for almost all types of filters used in lubrication systems of power plants, refineries, oil & gas complexes, cement plants, steel plants, metal plants, paper mills, fertilizer and chemical plants, etc.
Minimac Assurance is provided for best interchangeability, performance and reliability of filter replacements.



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Brand | Minimac Systems |
| Micron Rating | 6.5Micron |
| Usage | Used To Remove Unwanted Particles |
| Packaging Type | Box |

₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Minimac |
| Product type | Industrial Hydroline Filters |



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Pressure | 10Bar |
| Filter Media | Synthetic Media |
| Compressor Type | Centrifugal Compressor |
| Usage/Application | Used As Filter |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | SS |




₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Synthetic Filter |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Micron Rating | 6Micron |
| Diameter | 3 inch |
| Size | 8 inch |



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Washable |
| Filtration Rating | 100 % |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Micro Rating | 7.5Micron |



₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Length | 10 Inch |
| Diameter | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Type Of Housing | Cartridge Housing |
| Applications | Hydraulic Filter Housing |
| Gaskets / O Rings | Teflon |
| Maximum Operating Temperature | 50 Deg. C |
| Micron Rating | 8Micron |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India


















