Providing you the best range of 88bar laser particle counter testing kit, 5.4nas particle counter kit, 89bar dielectric oil testing kit, 0.1lpm oil contamination patch test kit, 6.3nas industrial lubricant evaluation test kit and 5.2nas hydraulic fluid diagnostic kit with effective & timely delivery.




₹ 250000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Evaluate The Quality And Condition Of Lubricants |
| Material | SS |
| Pressure | 88 Bar |
| Voltage | 240 V |




₹ 250000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | MS |
| Particle Count | 5.4 NAS |
| Voltage | 240 V |



₹ 50000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Evaluate The Quality And Condition Of Lubricants |
| Brand | Minimac Systems |
| Corrosion Resistance | yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Pressure | 89Bar |



₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Used To Analyze The Cleanliness Of Oil And Determine The Need For Filtration Or Replacement |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Flow Rate | 0.1LPM |



₹ 550000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Phase | Triple Phase |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Quality Lubricants In Industrial Machinery And Equipment. |
| Brand | Minimac Systems |
| Capacity | Customiasble |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Minimac Systems |
| Warrenty | 12 Months |
| Material | SS |
| Particle Count | 5.2NAS |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Evaluate The Condition And Quality Of Hydraulic Oil Within A System |
| Frequency | 60Hz |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Minimac Systems |
| Warrenty | 12 Months |
| Automation Grade | Automatic |
| Oil Used | Hydraulic Oil |
| Particle Count | 5.6NAS |



₹ 950000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Plastic |
| Application | Laboratory |
| Model Name/Number | LPA3 |
| Size | 435mm |
| Temperature | 50 Degree C |
LPA3 Offline Particle Counter is a specialized instrument used for measuring the number and size of particles suspended in lubricants, oils, and other industrial fluids


₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Model | LPA 2 |
| Application | Industrial |
| Meter Time | 5S |
| Temperature Range | 40 Degree C |
| Pressure | 68Bar |
| Type | Offline |
68Bar Offline Laser Particle Counter is an advanced testing device designed to assess the cleanliness of fluids, particularly in high-pressure systems.


₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Minimac Sytems |
| Warranty | 1 Year |
| Particle Count | 7NAS |
| Voltage | 240 V |


₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Laboratory |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Particle Count | 6.7NAS |


₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | To Measure The Concentration Of Particles In The Air |
| Material | SS |
| Warranty | 1 Year |
| Pressure | 90 Bar |


₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Model Type | Working Model |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Lubricants |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 240 V |


₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Air |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Model Name/Number | MPC 01 |
| Voltage | 75kV |
Manual Oil Condition Monitoring Instruments-
The manual oil condition monitoring instruments are generally economical and used for on-site analysis of oils on a regular basis. The results thus obtained by these equipment are approximate and their correctness depends on human interference factors.
These instruments are the best choice under following circumstances:
Automatic Oil Condition Monitoring Instruments -
The automatic oil condition monitoring instruments are mainly used for accurate analysis. These are comparatively costlier than manual oil condition monitoring instruments. These instruments work with minimum human interference and thereby have much reliable and accurate results.
These instruments are selected under following circumstances:

₹ 800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Hydraulic Fluids |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Display | Digital |
| Voltage | 59kV |
59kV Hydraulic Oil Testing Kit is a specialized diagnostic tool designed to evaluate the condition of hydraulic oil used in high-voltage electrical equipment, such as transformers

₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | MS |
| Voltage | 69kV |
| Frequency | 50 Hz |

₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Metal |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Used To Analyze The Condition Of A Machine's |
| Voltage | 66kV |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |

₹ 100000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Determine The Condition Of Lubricating Oil |
| Brand | Minimac |
| Display | 12Inch |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 63kV |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India















