Lube Oil Flushing System




₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 4250LPH |
| Pressure Rate | 2 Bar |
| Brand | Minimac |



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 3000kg |
| Flow | 4560LPM |
| Pressure | 8 Bar |



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 9520LPM |
| Pressure Rate | 10 Bar |
| Brand | Minimac |
10Bar Industrial Oil Flushing Machine is a specialized unit used to clean and flush the lubrication systems of industrial machinery, such as turbines, compressors, engines, and hydraulic systems



₹ 600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 5800LPM |
| Wattage | 80kW |
| Brand | Minimac |



₹ 500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2500L |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Wattage | 20kW |
| Is It Hydraulic | Yes |
20kW Hydraulic Pipe System Flushing Machine is a specialized piece of equipment designed for cleaning hydraulic piping systems by flushing out contaminants, dirt, debris, and other impurities



₹ 4000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 5400L |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 90LPM |
| Brand | Minimac |



₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 70LPM |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 415V |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow Rate | 60LPM |
| Brand | Minimac |



₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 10000L |
| Voltage | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Is It Hydraulic | Yes |
10,000L Hydraulic Oil System Flusher Machine is a large-scale industrial cleaning system designed to remove contaminants from hydraulic oil systems, specifically for larger or more complex hydraulic systems in industries such as power plants, large manufacturing facilities, and heavy equipment operations



₹ 750000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 6500L |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 2500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 230 AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 55LPM |
| Brand | Minimac |
450 LPH Oil Flushing System is a specialized industrial unit designed to flush and clean the lubrication or hydraulic oil systems of machinery




₹ 950000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 80L |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Minimac |



₹ 410000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 20L |
| Voltage | 430 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 470000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 40L |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Weight | 3000kg |
| Brand | Minimac |



₹ 600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 4000L |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Brand | Minimac |




₹ 9000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Service Location | Pune |
| Material | SS |
| Flow Rate | 10000LPM |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Used To Clean And Flush Industrial Oil Systems |




₹ 12000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Type | Dual Flush |
| Flow | 17000LPM |
| Brand Name | Minimac Systems |
| Wattage | 350kW |



₹ 720000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 650LPM |
| Brand | Minimac |
650 LPM (Liters Per Minute) Oil Flushing Unit is a specialized system designed to clean and flush oil systems in various industrial applications, ensuring that contaminants, debris, and impurities are removed from machinery and equipment.




₹ 800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Clean Engines And Hydraulic Systems To Remove Contaminants |
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Rate | 15 Bar |
| Brand | Minimac |
| Voltage | 240 V |



₹ 1000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type | Oil Lubrication System |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Overall Capacity | 5100L |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Minimac |



₹ 600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Stages | Multi-Stage |
| Motor Phase | Three Phase |
| Brand | Minimac |
| Material | Stainless steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Flow Rate | 100LPM |



₹ 27000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow Rate | 6500LPM |
| Brand | Minimac |



₹ 2005000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 230 V |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow rate | 350LPM |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 750000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 300L |
| Voltage | 380 V |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Minimac |



₹ 800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50L |
| Material | SS |
| Brand | Minimac |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 7400LPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Motor Power | 6HP |
| Brand | Minimac Systems |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India
























