Pioneers in the industry, we offer 6.5 micron oil analysis kit, 30micron oil testing kit, 10.1inch marine oil analysis kit, 5.5nas hydraulic fluid analysis kit, 42kw industrial oil analysis kit and 73kv synthetic oil analysis kit from India.




₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Check The Condition Of Oil |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Display | 10Inch |
| Velocity | 400 cST |
| Warranty | 1 year |
| Particle Count Rate | 6.5Micron |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Quality And Condition |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 420V |
| Warranty | 1Year |
| Particle Count | 30 Micron |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Model Type | Working Model |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Usage/Application | Used To Inspect The Health Of A Marine Engine |
| Display | 10.1Inch |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Analyze Oil Samples From Hydraulic Systems To Detect Contamination |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Warrenty | 1 Year |
| Particle Value | 5.5NAS |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Used To Check The Condition Of Oil |
| Display | 5Inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| NAS Value | 8NAS |


₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Model Type | Working Model |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Check The Condition Of Oil |
| Brand | Minimac |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 73kV |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India




