Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 60kv transformer oil testing set, 72kv automatic oil breakdown voltage test set, 85kv oil breakdown voltage test set, 3bar oil breakdown voltage test set and 8cst oil breakdown voltage test set.




₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Transformer Insulating Fluids |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Display | 10.3Inch |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Voltage | 60kV |



₹ 50000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Determine The Dielectric Strength Of Insulating Oils, Such As Transformer Oil |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 72kV |
| Automation Grade | Automatic |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Brand | Minimac |
| Voltage | 85kV |
| Power Source | Electric |
| Usage | Used To Measure The Electrical Stress That Insulating Oil Can Withstand Without Breaking Down |
| Frequency | 50 Hz |


₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Measure The Electrical Stress An Insulating Oil |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Power Source | Electric |
| Pressure Rating | 3 Bar |
| Voltage | 34kV |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Measure The Dielectric Strength Of Transformer Oil |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Automation Grade | Automatic |
| Viscosity | 8CST |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India



