Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 50kw electrostatic oil separator machine, 2.6micron oil separator filter, 500lph oil separator machine, 125lph centrifugal oil water separator, 350lph oil water separator and 450lph electrostatic oil separator machine.




₹ 125000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pump Flow Rate | 40 LPM |
| Brand | Minimac Systems |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Material | SS |
| Phase | 3 Phase |
| Wattage | 50kW |



₹ 25000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(LPH) | 1000 |
| Type Of Machine | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
Filter Replacements -
Filter Replacements for an existing filter housings present on the equipment are extremely important for the reliability and longevity of the lubrication system.
Normally the plant professionals stick to OEM brands for filter replacements, however there are multiple reasons when one might have to look out for alternatives:
Minimac offers filter replacements for almost all types of filters used in lubrication systems of power plants, refineries, oil & gas complexes, cement plants, steel plants, metal plants, paper mills, fertilizer and chemical plants, etc.
Minimac Assurance is provided for best interchangeability, performance and reliability of filter replacements.


₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity(LPH) | 500 |
| Flow Rate | 500LPH |
| Pressure | 10 Bar |
| Filter Type | Wiremesh |
| Compressor Type | Centrifugal Compressor |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | SS |
| Usage | To Separate Oil And Other Liquids From Solids And Contaminants |



₹ 130000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 125LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | SS |
| Voltage | 430V |
| Frequency | 50Hz |
| Phase Type | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |



₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Blue |
| Voltage | 420 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Minimac Systems |
| Material | Stainless Steel |
| Max Working Pressue | 12 Bar |
| Flow Rate | 350 LPH |



₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 450LPH |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Type | Electrostatic |
| Voltage | 420 V |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 170000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Flow Rate | 400 LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Voltage | 430V |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India





