Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 40kv oil bdv testing, 68kv contaminated oil test kit, 2bar ss oil testing kit, 0.1micron laser particle counter, hydraulic 46 contaminated oil patch test kit and 400 cst oil testing kit.




₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | For Verifying The Dielectric Strength Of The Oil Of The Transformer |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 40kV |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 50000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Assess The Quality Of Oil By Identifying The Presence And Level Of Contaminants |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Voltage | 68kV |
| Frequency | 50Hz |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Oils In Various Systems, Typically For Monitoring Lubrication |
| Brand | Minimac Systems |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 240 V |
| Pressure | 2 Bar |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Measure The Differential Size Distribution Of Dust Particles |
| Size | 0.1Micron |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | To Quickly And Effectively Assess The Contamination Level Of Oils Used In Machinery |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50Hz |
| Oil Type | Hydraulic 46 |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Lubricating Oils |
| Brand | Minimac Systems |
| Packaging Type | Wooden box |
| Voltage | 230 V |
| Viscosity | 400CST |



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 11 Piece |
| Service Location | International and Domestic |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Oils, Particularly Lubricants |
| Brand | Minimac Systems |
| Display | 10Inch |
| Packaging Type | Wooden Packaging |
| Voltage | 420V |
| Warranty | 1 year |
10Inch Oil Testing Kit is a specialized tool designed for the analysis of oils and lubricants, particularly in industrial, automotive, and power equipment applications



₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Usage/Application | To Inspect And Analyze Lubricating Oils |
| Brand | Minimac Systems |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Oil Type | Enklo 150 Oil |
| Viscosity | 120CST |



₹ 375000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | To Measure The Moisture Content In Oils |
| Brand | Minimac |
| Display | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Moisture Rate | 0.02mg H2O |
0.02mg H2O Moisture Oil Test Kit is a highly sensitive instrument designed for measuring trace amounts of water in oils with a very low detection limit, capable of detecting moisture content as low as 0.02 mg of water.


₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Air |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Are Devices That Measure And Count Particles |
| Model Name/Number | CML - 2 |
| Size | 295mm |
| Flow Rate | 40Bar |
| Accuracy | 99% |
| Warranty | 1Year |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
CML-2 Particle Counter is an advanced instrument designed for measuring the concentration and size of particulate contamination in liquids, particularly oils


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Oils |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Make | Minimac Systems |
| Viscocity | 440CST |
| Wattage | 40kW |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Usage/Application | Oil Testing |
| Brand | Minimac Sytems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Oil Viscosity | 400CST |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of Hydraulic Systems By Analyzing The Wear Debris |
| Brand | Minimac |
| Accuracy | 88% |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Display Type | Digital |
| Compatible Fluid | Hydraulic 46 Ferrous |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Used To Detect And Measure Contaminants Such As Water |
| Accuracy | 99.9% |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Voltage | 40kV |
40kV Contaminated Oil Test Kit is a specialized tool designed for testing and assessing the contamination levels in oil used in high-voltage electrical equipment, such as transformers, circuit breakers, and other electrical systems


₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Assess The Level And Type Of Contamination Present In Various Fluids |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Oil Viscosity | 1000CST |
| Voltage | 240 V |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Analyze And Assess The Quality And Condition Of Oils |
| Brand | Minimac |
| Voltage | 240 V |
| Accuracy | 2% |
| Packaging Type | Box |




₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Grade | Automatic |
| Oil Type | Lube Oil 220 |

₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Particle Counter Type | Liquid |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Measure And Monitor The Number And Size Of Particles In A Liquid Or Air Sample. |
| Voltage | 95kV |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |


₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | To Evaluate The Condition And Properties Of Lubricating Oils |
| Brand | Minimac Systems |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 430 V |
| Viscosity | 15 CST |



₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Minimac Systems |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 12 Months |
| Material | SS/MS |

₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Testing Parameters | tan value |
| Storage Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Minimac |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India



















