Offering you a complete choice of products which include 17000lph single stage transformer oil filter machine, 13000lph transformer oil filtration plant, 600lph single stage transformer oil filtration plant and 15000lph single stage transformer oil filter machine.




₹ 3000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 17000LPH |
| We Repair | No |
| Mounting | Vehicle Mount |
| Grade | Industrial Grade |
| Break Down Voltage | 100kV |
| Stage | Single Stage |
17,000 LPH (Liters Per Hour) Single Stage Transformer Oil Filter Machine is designed for the efficient filtration and purification of transformer oil, ensuring the oil maintains its high insulating properties and cooling capabilities.



₹ 2800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 13000LPH |
| Material | Stainless steel |
| Filter Media | Synthetic Filter Media |
| Usage/Application | Used To Remove Impurities, Moisture, And Contaminants From Oil |
| Break Down Voltage | 77kV |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Minimac Systems |
| Warranty Required | 1 Year |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Stage | Single Stage |
13000 LPH Transformer Oil Filtration Plant is a high-capacity, efficient solution for transformer oil purification.



₹ 355250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 600LPH |
| We Repair | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Stage | Single Stage |




₹ 2800500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 15000LPH |
| We Repair | No |
| Grade | Industrial Grade |
| Break Down Voltage | 99kV |
| Stage | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
15000 LPH Single-Stage Transformer Oil Filter Machine is an industrial-grade oil purification system designed for large-scale transformer maintenance.



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India


