Offering you a complete choice of products which include 50cst hydraulic system oil testing kit, 8cst bdv digital transformer oil test kit, 7cst transformer oil test kit, sae 90w transformer oil test kit, 60kw transformer oil test kit and 10cst automatic transformer oil test kit.




₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Oil Testing Kit Is A Valuable Tool For Maintaining Machinery |
| Brand | Minimac Systems |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Viscosity | 50CST |



₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used In Oil Filled Electric Transformers |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 V |
| Operation | Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Viscosity | 8CST |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Usage/Application | Used For Assessing The Quality And Condition Of Transformer Oil. |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Brand | Minimac Systems |
| Display | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 V |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Viscosity | 7CST |



₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Evaluate The Condition Of Transformer Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Viscosity | SAE 90W |



₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | To Measure The Dielectric Strength Of Insulating Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 430 V |
| Power Supply | 60kW |



₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of A Transformer's Oil And Fluids |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Operating Temperature | 40Degree C |
| Viscosity | 10CST |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Usage/Application | Used To Measure The Dielectric Strength Of Insulating Oil |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 V |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 230 V |
| Viscosity | 9CST |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | To Measure The Dielectric Strength Of Insulating Oil |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Wattage | 30kW |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | To Measure The Dielectric Strength Of Insulating Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Wattage | 40kW |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Usage/Application | Used To Measure The Dielectric Strength Of Insulating Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Power Supply | 230 Volts AC |
| Voltage | 230 V |
| Viscosity | 8CST |



₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Evaluate The Condition And Quality Of Lubricating Oils |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Contamination Rate | 100PPM |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Material | MS Or SS |
| Usage/Application | Breakdown Voltage Tester |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Brand | NMC Make |
| Capacity | 1.2 KVA |
| Display | Digital |
| Operation | Manual & Automatic |
| Power | 230 Volts AC |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | MS Or SS |
| Brand | NMC Make |
| Usage/Application | Breakdown Voltage Tester |
| Accuracy | <1.5% |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Capacity | 1.2 KVA |
| Display | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 Volts Single Phase |
| Operation | Manual & Automatic |
ASTM D3487 Transformer Oil Test Kit is a specialized diagnostic tool used for testing the quality and condition of transformer oils according to the ASTM D3487 standard


₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used For Testing The Quality And Performance Of Transformer Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Display | 12Inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 V |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Test Standards | ISO Certified |
| Viscosity | 7CST |


₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Used To Assess The Condition Of A Transformer's Oil And Fluids |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Viscosity | 9CST |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India













