Providing you the best range of 100ton/day single stage oil refining equipment, 55lpm oil filtration machine, 5lpm ms filtration plant, 30lpm double stage oil filter machine, 10lpm automatic filtration system and 35lpm oil filter machine with effective & timely delivery.






₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Voltage | 420 V |
| Power Consumption | 5kW |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | Minimac Systems |
| Pressure | 5Bar |





₹ 200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity(LPH) | 600 |
| Type Of Machine | Automatic |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Used To Purify Oils By Removing Impurities, Moisture, And Other Contaminants |
| Motor Power | 5HP |
| Flow Rate | 55LPM |
55LPM Oil Filtration Machine is an advanced, high-capacity filtration system designed to process and clean oils at a flow rate of 55 liters per minute (LPM)
₹ 170000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Flowrate | 5LPM |
| Material | SS |
| Power | 2HP |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Minimac |



₹ 419999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Filtration Capacity | 1Micron |
| Flow Rate | 30LPM |
| Stage | Double Stage |




₹ 200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Output Capacity(Litre/Hr) | 800 LPH |
| Voltage | 430V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Flow | 10LPM |
| Phase | 3 Phase |
| Working Pressure | 10 Bar |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | Minimac |




₹ 480000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 300 LPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Motor Power | 5HP |
| Flow Rate | 35LPM |




₹ 230000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 100 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 240 V |
| Material Of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Flow Rate | 15LPM |
| Usage | Used To Purify Oils By Removing Impurities, Moisture, And Other Contaminants |
| Brand | Minimac |



₹ 460000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 400 LPH |
| Type Of Machine | Automatic |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | MS |
| Brand | Minimac |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Power | 5HP |
| Flow Rate | 30LPM |



₹ 250000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 10L |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 430 V |
| Pressure | 15 Bar |
| Brand | Minimac |
| Flow Rate | 20LPM |




₹ 800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Supply | 240V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Pressure | 10Bar |
| Flow Rate | 2550LPM |



₹ 210000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 240 V |
| Motor Power | 5HP |
| Phase | 2Phase |
| Flow | 15LPM |
| Brand | Minimac |
| Automation Grade | Automatic |
| Stage | Double Stage |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India








