Our product range includes a wide range of 24kw oil bdv test kit, 80w hydraulic lubricant testing kit, sae 85w transformer oil test kit, 4micro meter lubricant contamination tester kit, iso vg 68 contamination oil tester and iso vg 100 oil cleanliness test kit.




₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Measure The Dielectric Strength Or Breakdown Voltage Of Insulating Oils |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Wattage | 24kW |



₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Determine The Condition Of Oil In Use |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Wattage | 80W |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |



₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | SS |
| Usage/Application | Tool Designed To Analyze The Condition Of Lubricating Oils |
| Accuracy | 100 % |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Viscosity | SAE 85W |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | MS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | Used To Analyze Fluids And Fuels |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Particle Size | 4 Micron |
| Wattage | 24kW |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Metal |
| Brand | Minimac |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | ISO VG 68 |
| Display | Digital |
| Voltage | 240 V |


₹ 320000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Used To Analyze The Condition Of Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Model | ISO VG 100 |


₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Insulation Wall | Double Wall |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage/Application | To Analyze The Condition Of Lubricating Oil And The Machine |
| Voltage | 430 V |
| Material | Stainless Steel |
| Oil Viscosity | 200CST |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India





