Three Stage Oil Filter Machine






₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Capacity(LPH) | 1000 |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Grade | industrial oil |




₹ 850000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 25HP |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 850LPM |
| Stage | Three Stage |



₹ 720000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220V |
| Flow Rate | 450LPM |





₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 25HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 95LPM |
| Stage | Three Stage |
95LPM Three-Stage Hydraulic Oil Filtration Machine is a specialized industrial device designed to remove contaminants from hydraulic oil to ensure the optimal performance and longevity of hydraulic systems



₹ 840000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Warranty | 1 Year |
| Flow Rate | 800LPM |
| Stage | Three Stage |
| Brand | Minimac System |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
800 LPM Three Stage Oil Filtration Plant is a high-capacity filtration system designed for industrial applications requiring efficient oil purification.




₹ 820000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type Of Machine | Automatic |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac System |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Motor Power | 25HP |
| Flow Rate | 750LPM |



₹ 710000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type Of Machine | Filtration Machine |
| Voltage | 420 V |
| Motor Power | 25HP |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 400LPM |
| Stage | Three Stage |
400LPM Three-Stage Oil Filtration Machine is an industrial-grade filtration system designed to purify oils by removing contaminants such as water, gases, dirt, sludge, and other impurities. This machine is commonly used in various industries that rely on high-quality oils for smooth machine operation, including the power generation, manufacturing, automotive, and food processing sectors.



₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 420 V |
| Brand | Minimac Systems |
| Motor Power | 25HP |
| Material | SS |
| Flow rate | 350LPM |
| Stage | Three Stage |
350LPM Three-Stage Gear Oil Filtration Machine is an industrial filtration system designed specifically for purifying gear oils used in various industrial and mechanical applications



₹ 740000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type Of Machine | Purifier Machine |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Power | 2HP |
| Stage | Three Stage |
| Flow Rate | 500LPM |





₹ 253000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Industries |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 200LPM |



₹ 510000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Rectangular |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Flow Rate | 300LPM |
| Stage | Three Stage |
300LPM Three-Stage Oil Purification Machine is an industrial filtration system designed to remove contaminants such as water, gases, dirt, sludge, and other impurities from various types of oils



₹ 220000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Rectangular |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Motor Power | 5HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Voltage | 430 V |
| Flow Rate | 150 LPM |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India










