We are a leading Manufacturer of 4.6hp oil filtration machine, 6kw oil filtration plant, 3.5hp oil filter machine, 600 lph used oil recycling plant, 25000lph industrial lubricant purifier and 2800lpm oil cleaning machine from Pune, India.





₹ 160000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Motor Power | 4.6HP |
| Voltage | 240 V |
| Usage | Lube Oil, Gear Oil, Turbine Oil, Hydraulic Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Grade | Industrial Grade |
| Frequency | 50 Hz |




₹ 170000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 500 LPH |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Used To Remove Water And Other Impurities From Oil |
| Brand | Minimac Systems |
| Wattage | 6kW |
6kW Oil Filtration Plant is a reliable, efficient, and energy-saving solution for maintaining the cleanliness and quality of industrial oils



₹ 150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type Of Machine | Automatic |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 3.5 HP |
| Model Name/Number | MS |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50 Hertz |
| Grade | Industrial Oil |



₹ 450000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Energy Consumption | Energy Efficient |
| Product Capacity | 600Ton |
| Oil Type | Used Gear Oil |
| Brand | Minimac Systems |
600 Ton Used Oil Recycling Plant is a large-scale, industrial system designed to process and recycle used or waste oils, including lubricating oils, motor oils, hydraulic oils, and transformer oils



₹ 820000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Used To Remove Contaminants And Debris From Oil |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 25000LPH |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Minimac Systems |
25000 LPH Industrial Lubricant Purifier is a high-capacity filtration system designed to efficiently purify and recycle industrial lubricants, such as hydraulic oils, turbine oils, engine oils, and other lubricating fluids



₹ 5000000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Supply | 430 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Packaging Type | Carton Box |
| Pressure | 15 Bar |
| Flow Rate | 2800LPM |



₹ 1860000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type Of Machine | Oil Cleaning System |
| Shape | Rectangular |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Phase | 3 Phase |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Usage | Used To Remove Water And Other Impurities From Oil |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | Automatic |
| Machine Flow Rate | 950LPM |
950 LPM Turbine Oil Cleaning System is designed to purify and maintain the quality of turbine oil used in industrial turbines, including those found in power plants, chemical processing units, and other facilities where turbines are critical to operations



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India





