Offering you a complete choice of products which include 18000lph double stage transformer oil filtration plant, 750lph single stage transformer oil filtration plant, 15000lph double stage transformer oil filter machine, 5500lph three stage transformer oil filtration plant, 650lph three stage transformer oil filtration plant and 300lph three stage transformer oil filtration plant.




₹ 300000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 18000 LPH |
| We Repair | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Stage | Double Stage |
18,000 LPH (Liters Per Hour) Double Stage Transformer Oil Filtration Plant is a high-performance industrial system specifically designed for the filtration and purification of transformer oil.



₹ 380000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 750LPH |
| Capacity | 750LPH |
| We Repair | No |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | SS |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50Hz |
| Stage | Single Stage |
750 LPH Single Stage Transformer Oil Filtration Plant is a compact and efficient filtration system designed to purify transformer oil in a single filtration stage.



₹ 200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 15000LPH |
| Grade | Industrial Grade |
| Break Down Voltage | 50kV |
| Brand | Minimac Systems |
| Stage | Double Stage |
| Usage | To Continuously Provide Cool, Clean Oil To The Bearings And Gear |
15,000 LPH Double Stage Transformer Oil Filter Machine is a high-efficiency filtration system designed to purify transformer oil in electrical transformers



₹ 600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 5500LPH |
| We Repair | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Warranty | 1 year |
| Brand | Minimac Systems |
5500 LPH Three Stage Transformer Oil Filtration Plant is a specialized system designed to purify and maintain the quality of transformer oil by removing impurities and contaminants such as water, gases, sludge, and particulate matter.



₹ 375000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| We Repair | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Break Down Voltage | 100kV |
| Flow rate | 650LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Stage | Three Stage |
650 LPH Three-Stage Transformer Oil Filtration Plant is a specialized system designed for the filtration and purification of transformer oil used in electrical transformers



₹ 349999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 300LPH |
| We Repair | No |
| Grade | Industrial Grade |
| Break Down Voltage | 88kV |
| Frequency | 50Hz |
| Material | SS |
| Stage | Three Stage |
300 LPH Three-Stage Transformer Oil Filtration Plant is an advanced system designed to purify and restore the quality of transformer oils



₹ 210000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 500 LPH |
| Type | Oil Filtration Plant |
| Usage/Application | Used To Remove Containments |
| Break Down Voltage After filtration | 41kV |
| Brand Name | Minimac Systems |
| Speed | 60RPM |



₹ 180000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 240 V |
| Warrenty | 12 Months |
| Speed | 50RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging | Carton Box |



₹ 449999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 250 LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Voltage | 240 V |
| Speed | 400RPM |



₹ 235000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Used To Remove Moisture |
| Flow Rate | 100LPH |
| Brand | Minimac Systems |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |




₹ 275000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 200LPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | MS-FS |
| Motor Power | 15HP |
| Voltage | 220V |
| Speed | 40RPM |



₹ 400000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Working Pressure | 10 Bar |
| Brand | Minimac Systems |
| Motor Power | 15HP |
| Warranty | 12 Months |
| Flow Rate | 450LPH |
450 LPH Lubricant Oil Recovery Machine is designed to purify and restore used lubricating oils, allowing them to be reused in industrial machinery, engines, and other equipment



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India










