Offering you a complete choice of products which include 5bar lube oil purification system, 5800lph lubricant purification system, 22kw oil filter machine, 16hp oil filter machine, 1.5hp oil filter machine and 1hp oil filtration plant.




₹ 253000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 6L |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 430 V |
| Pressure | 5 Bar |
| Usage/Application | Used To Clean, Recondition, And Reclaim Oils |




₹ 850000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Dryer Horse Power | 5 HP |
| Filter Type | Activated Carbon |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Used For Purification |
| Voltage | 430 V |
| Working Pressure | 10 Bar |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 5500LPH |



₹ 220000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 500 ton/hr |
| Type | Oil Filtration |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 415V |
| Wattage | 22kW |
| Frequency | 50 Hz |
22kW Oil Filter Machine is a high-capacity, industrial-grade filtration system designed to effectively clean and purify various types of oils, including hydraulic oils, lubricants, transformer oils, and other industrial oils used in machinery and power systems.




₹ 1500000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Motor Power | 16HP |
16HP Oil Filter Machine is a high-powered, industrial-grade filtration system designed to effectively clean and purify oils used in a variety of machinery, such as hydraulic systems, turbines, compressors, and engines



₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Type Of Machine | Oil Filter Machine |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Motor Power | 1.5HP |



₹ 110000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 400 LPH |
| Type Of Machine | Oil Filtration Plant |
| Purifiers Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | Industrial Grade |
| Motor Power | 1 HP |



₹ 800000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | d To Remove Contaminants From Oil |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Water Source | Industrial Effluent |
| Voltage | 220V |
| Motor | 2 kw |
| Deliver Type | PAN India |
| Flow Rate | 5600LPH |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India





