Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 440kw electrostatic lube cleaner, 20hp semi automatic oil filter machine, 7.7kw hydraulic oil filtration machine, 18kw hydraulic oil filtration machine, 0.5hp gear oil filtration unit and 4200lph hydraulic oil filtration machine.




₹ 190000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pump Flow Rate | 40 LPM |
| Brand | Minimac Systems |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | SS |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Used To Remove Containments From Oil |
| Voltage | 430 V |
| Wattage | 440kW |
| Electrostatic | Yes |



₹ 383250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 100 ton/hr |
| Type | Oil Purification Machine |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | 20HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Minimac Systems |



₹ 383250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 5HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Minimac |
| Wattage | 7.7kW |



₹ 390000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 2000 LPH |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 5HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Wattage | 18kW |
18kW Hydraulic Oil Filtration Machine is a robust and high-performance filtration system designed to purify and maintain hydraulic oils used in large industrial machinery, hydraulic presses, power units, and other equipment that relies on hydraulic fluids.




₹ 380000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 0.5HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Minimac System |
| Oil Type | Gear Oil |




₹ 381000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 4200LPH |
4200 LPH Hydraulic Oil Filtration Machine is a state-of-the-art filtration system designed for the purification and regeneration of hydraulic oils



₹ 490000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Input Supply | 240 V |
| Flow Rate | 850LPM |
| Usage | Used To Remove Water And Other Impurities From Oil |
| Frequency | 50 Hz |
850 LPM Oil Cleaning System is a high-capacity filtration unit designed to maintain the cleanliness and quality of industrial oils, such as hydraulic oils, turbine oils, lubricating oils, and other fluids used in machinery and equipment





₹ 190000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Input Supply | 230 AC |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac |
| Pressure | 10 Bar |
| Flow Rate | 6000LPM |



₹ 383250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 430 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Flow Rate | 4950LPH |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
4950 LPH Hydraulic Oil Filtration Machine is a specialized system designed for efficiently purifying hydraulic oil used in industrial hydraulic systems.



₹ 355250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Transformer Type | Power Transformer |
| Break Down Voltage | 45kV |
| Flow Rate | 1500LPH |
| Automation | Semi Automatic |
| Brand | Minimac Systems |
| Frequency | 50 Hz |
1500 LPH Semi-Automatic Transformer Oil Filter Machine is a specialized filtration system designed for the efficient purification and regeneration of transformer oil.



₹ 370000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Input Supply | 430 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Minimac Systems |
| Packaging Type | Box |
| Pressure | 10Bar |
| Flow Rate | 750LPM |



Makarand Shinde (Marketing Executive)
Minimac Systems Pvt. Ltd.
Ground Floor, Gat No 448/15, Minimac Systems Private Limited, Nighoje Road, Nighoje, N/A, Chakan, Chakan, Pune - 410501, Maharashtra, India









